Dünyanın en kapsamlı girişimcilik projesi sayılan Küresel Girişimcilik Monitörü (GEM) 2016 sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, Girişimcilikte 62 Ülke Arasında 2. Sırada Yer Aldı.

18 senedir dünyadaki girişimcilik konusunda en büyük ve tek araştırma olan GEM’in 2016 araştırmasına 62 ülke katıldı. Bu ülkeler , dünya nüfusunun yüzde 69,2’sini ve dünya GSYH’sinin yüzde 84,9’unu kapsıyor.

 

“Erkek Girişimcilerin oranında azalma, kadın Girişimcilerin oranında ise artış gözlendi.”

Araştırma sonuçlarına göre 2016 yılında erkeklerin erken dönem girişimcilik faaliyetine katılımında azalma görülürken, kadın girişimci oranında artış meydana geldi. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de kadınların girişimcilik faaliyetlerinde süreklilik göstermeye başladıkları söyledi.

“Türkiye’de ise müşteri ve ürün odaklı yenilik yapan girişimcilerin oranı yüzde 30,1’dir.”

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, bölgesel olarak TEA oranlarının Latin Amerika, Karayipler ve Afrika’da en yüksek seviyelerde olduğunu, her iki bölgede yetişkinlerin yaklaşık beşte birinin erken dönem girişimcilik faaliyetinde bulunduğunu, bölgesel olarak ise Türkiyenin (% 16.1), Asya bölgesinde yer alan Çin (%10,3), Hindistan (%10,6) ve İsrail (%11,3)’den daha yüksek girişimcilik oranına sahip olduğunu açıkladı.

En düşük bölgesel girişimcilik oranı Avrupa’da olduğunu ve İtalya, Almanya ve Bulgaristan dâhil hepsinde bu oranın yüzde 5’in altına düştüğünü söyledi.

Bir ekonominin yenilikçi olmasının, ekonomik kalkınma düzeyi ile de ilgili olduğunu belirten KOSGEB Başkanı, bölgesel olarak, Kuzey Amerika’da girişimcilerin yüzde 39’unun yenilikçi olduğunu, bu oranın Afrika’da yüzde 20 ile en düşük olup, Türkiye’de ise müşteri ve ürün odaklı yenilik yapan girişimcilerin oranının yüzde 30,1 olduğunu açıkladı.

 

 

Raporlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

GEM 2016/2017 Global Report: http://gemconsortium.org/report/49812
GEM 2017 Policy Briefs: http://gemconsortium.org/report/49813

Kaynakça: http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6103/girisimcilikte-turkiye-62-ulke-arasinda-2-sirada-yer-aldi