Rusya’daki fuarlara katılım için 30 Kasım 2015’e kadar ödemesinin bir kısmını ya da tamamını yapan ihracatçı, söz konusu fuarlara katılamaması halinde yine yaptığı harcamalar için destek başvurusunda bulunabilecek.

Ekonomi Bakanlığı, Rusya’daki fuarlar için 30 Kasım’a kadar ödeme yapmış ihracatçıların, fuarlara katılamamaları halinde dahi fuar destek ödemeleriYurtdışı fuar desteklerini yapacak.


Rusya ile patlak veren kriz nedeniyle pek çok ihracatçının bu ülkede düzenlenecek fuarlara katılımı zora girdi ya da şimdiden iptal etti. Oysa ihracatçıların birçoğu bu fuarların ödemelerinin ya tamamını ya da bir kısmını gerçekleştirmişti. Yeni Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’tan bu anlamda destek isteyen ihracatçıların çağrısına yanıt gecikmedi. Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliğ ile fuarlara katılamayan firmaların da fuar desteklerinin ödeneceği belirtildi. Bu tebliğ sadece 30 Kasım’a kadar Rusya’daki fuarlar için ödeme yapmış ihracatçıları kapsıyor. Aralık ayının ortalarında Bakan Elitaş’ın katıldığı bir toplantıda ihracatçıların bu sorunlarını yeni Bakan’a ilettikleri ortaya çıktı. İhracatçıların, “Rusya ile son dönemde yaşanan gelişmeler, bu ülkede birliklerce ve firmalarca yapılması planlanan yurtdışı tanıtım faaliyetleri ve fuar gibi organiasyonların iptal olmasına neden olmuştur. Bu kapsamda iptal edilen faaliyetlerin yapılmış olan ön ödemelerinin, organizasyon gerçekleşmese dahi, Turquality ve diğer devlet yardımları kapsamına alınarak oluşan zararın tanzim edilmesinin gerektiği düşünülmektedir” diye taleplerini bildirdikleri öğrenildi.

Kaynak: Dünya.com

Yurtdışı fuar ve tanıtım destekleri
hakkında sorularınız mı var? +90.212.325 1592 nolu telefondan bizi arayabilir veya aşağıdaki iletişim forumunu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz!


Formu doldurun, biz sizi arayalım

E-Posta *
Şirket Ünvanı *
Ad ve Soyad *
Şirket Telefonu *
Cep Telefonu *
Teşvik Talebiniz *
Güvenlik Kodu * captcha