KOSGEB’den Meslek Lisesi Mezunlarına 150 bin TL Kredi

KOSGEB Meslek liselilere 150 bin TL kredi Veriyor; Üstelik 50 TL’si Hibe…
2009’dan bu yana  verdiği destekleri çeşitlendirmeye devam eden KOSGEB artık meslek lisesi mezunlarına da devlet teşvikleri sunmaya başladı.

Duyuruyu karne hediyesi olarak yapan KOSGEB tüm meslek lisesi mezunlarına 50 bin TL si hibe olmak üzere toplamda tam 150 bin TL devlet teşvikli kredi imkanı sunacağını açıkladı.  Bu imkanlardan kimlerin ve nasıl faydalanabileceğinin detaylarını yazımızda sizin için derledik.

50 bin TL hibe kredi için KOSGEB Başvurusu nasıl yapılır?

Daha öncemeslek lisesi mezunlarına 50 tl hibe krediki yıllarda kendine ait iş yeri kuran girişimciye 30 bin TL hibe imkanı sunan KOSGEB,  2016’dan itibaren hibe miktarını  50 bin TL’ye yükselti. 50 bin TL Hibe Kredi’den yararlanmak için öncelikle  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmanız gerekiyor.  Güzel haber KOSGEB başkanı Recep BİÇER’in yaptığı açıklamada; artık Meslek lisesi mezunlarının okullarında aldıkları mesleki eğitimleri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak kabul edilecek. Sertifikalar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm meslek lisesi öğrencilerine başvuru yapmaları halinde verilecek.

 

Peki Teknik lise veya meslek lise mezunları girişimcilik sertifikası aldıktan sonra kendi iş yerlerini kurmaları için nasıl bir yol izlemelidirler?

Öncelikle öğrencilerin mezun oldukları alan üzerine iş yeri kurmaları gerekmektedir. Mezun olduğu alan üzerine kendi iş yerini kuran girişimci, yaptığı harcamaları devletten geri alabilmek için:

  1. KOSGEB veri tabanına İnternet üzerinden kayıt olmalıdır.
  2. Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurmalı ve çıktısını almalıdır.
  3. Kurulan iş yeri için KOSGEB iş planı projesi hazırlanmalıdır.
  4. Yapılan harcamalara ait faturalar ve  yukarıdaki belgeleri ile kendilerine ait en yakın KOSGEB birimlerine şahsen müracaat etmelidir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı nedir?

Girişimcilik Destek Programı KOSGEB tarafından kendi işini kurmak isteyenler için oluşturduğu programın adıdır. Bu programdan faydalanmanın  ilk şartı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’dir.  Ancak bu  eğitimlerde başarılı görülen girişimciler bu programdan faydalanarak devletten hibe kredi alabilirler. Bu kural meslek lisesi mezunları için kaldırılmış ve en az 32 saat katılım gösterilmesi gerekilen eğitimlerden muaf tutulmuşlardır.

Meslek Lisesi Mezunları’na KOSGEB Hibe İş Yeri Açma Kredisi Destek Tablosu

Kosgeb 50 bin tl hibe keredi tablosu

(Görsel kaynak: devletkredi.com)

Kendi işini kurmak isteyen meslek ve teknik lise mezunları bu imkanlardan istifade etmek için acele edin! KOSGEB İş Planı hazırlanması ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayın 


Formu doldurun, biz sizi arayalım

E-Posta *
Şirket Ünvanı *
Ad ve Soyad *
Şirket Telefonu *
Cep Telefonu *
Teşvik Talebiniz *
Güvenlik Kodu * captcha