Devlet teşvikleri ve yatırım desteklerinden bir çok girişimcinin haberi yok. Ya da nasıl faydalanacaklarını bilmiyorlar. Oysa ki  girişimcilere sağlanan yatırım ve teşvik uygulamaları her geçen gün artıyor.  Hurriyet.com.tr e-ticaret yatırım ve teşvik uygulamalarını 5 soruda derlemiş. İşte sorularla bu uygulamalar hakkında merak ettikleriniz…

Bilişim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, e-ticaret sektörünü de önemli ölçüde etkiliyor. E-ticaret alanında yatırım ve teşvik uygulamalarının artması, girişimcilerin bu alana yönelmesini sağlıyor. Yeni fikirlerin uygulanması ve başarılı olabilmesi için girişimcilere sağlanan destekler de bir hayli fazla. İşte sorularla yatırım ve teşvik uygulamaları:

1. E-Ticarete Sağlanan Maddi Destekler Neler?

E-ticaret alanına yatırım yapmak isteyen veya bu alanda faaliyet gösteren şirketini geliştirmek isteyen kişiler, beş farklı devlet kurumundan kredi ve hibe yardımı alabiliyor. Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere KOSGEB, TÜBİTAK, TOBB, İSTKA e-ticaretin gelişimine katkıda bulunuyor. 3.000 TL’den başlayan ve 100.000 TL’ye kadar sağlanan sermaye desteği, projenin başarısına göre geri ödemesiz olarak da verilebiliyor. Bu kurumlar, aynı zamanda mesleki eğitim ve fuar tanıtım organizasyonlarında yer alma gibi destekleri de e-ticaret sahiplerine ve girişimcilerine sunuyor.

2. E-Ticaret Yatırımında Hangi Şartlar Aranıyor?

E-ticaret alanında hizmet vermek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan ilki profesyonel bir e-ticaret yazılımına sahip olmak. Yatırım yapılacak olan e-ticaret sitesinin teknik özelliklerinin tam olması gerekiyor. Bununla birlikte özellikle e-ticaret alanına yeni başlayacak olan kişilerin resmi olarak ticari faaliyet göstermesi ve vergi mükellefi olması gerekiyor. Emek ve zaman harcanarak hazırlanan e-ticaret projeleri ile yatırım ve teşvik uygulamalarından yararlanmak mümkün oluyor.

3. E-Ticaret Siteleri için Yurt Dışı Teşvikleri Neler?

Eğer, sahibi olduğunuz e-ticaret sitesi Türkçe dışında bir dilde daha hizmet veriyor, yurt dışına satacağı ürünleri tescilli Türk malı olarak temin ediyor ve limited, anonim, komandit şirket özelliği taşıyor ise Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla ihracat destekleri yardımı alabiliyor. Bu destek paketleri 4 yıl boyunca 48 aylık vadeler ile 250 bin dolar üst limitli krediler olarak sunuluyor.

4. İstihdam İçin Destek Sağlanıyor mu?

E-ticaret şirketiniz, istihdam desteği ve bireysel danışmanlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Şirket bünyesinde çalışan personel için 3 yıl boyunca brüt ücret üzerinden devlet destekli istihdam yardımı e-ticaret yatırımlarına sağlanıyor.

5. E-Ticarette AR-GE Yardımı Var mı?

Ekonomi Bakanlığı, e-ticaret sitelerinin araştırılması ve geliştirilmesi safhasında onaylanan projelere, pazar araştırması ve pazar giriş desteği paketinde kredi, danışmanlık ve üyelik desteği sağlıyor.

E_ticaret Devlet Destekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ve başvuru için +90 212 325 1592 nolu telefon hattımızdan bizi arayabilirsiniz.

kaynak: hurriyet.com.tr